Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Normal doğum nasıl başlar, doğum başladığı nasıl anlaşılır gibi soruları cevaplayalım. Bir anne adayı doğum başladığı anda sancı, kanama (lekelenme) ve de en büyük belirtisi ise de su gelmesidir. Özellikle gebeliğin son aylarında karında sertleşme oluşmaktadır. Bu sertleşmeler yalancı doğum sancısı olarak adlandırılmaktadır. Bu sancılara bakarak doğum başladığı ön görülmez. Yukarı da belirttiğimiz gibi sık sık sancılanma, kanama ve su gelmesi gerekmektedir. Doğum başlama anında ise sancılar daha sıklaşır, 9 ay boyunca sancı görülecektir. Fakat bu doğum başlangıcında sancılar sık sık ve düzenli bir şekilde gelip gitmekte ve 10 ile 20 dakika aralıklarla izlenebilir. Karna elleyince diğer aylarda ve sancı da ki sertleşmeden farklı örnek vermek gerekirse bir tahta parçası kadar sertleşmiş olduğunu hissedersiniz.

Doğum başladığı zaman genellikle kanama gözlenir, bu kanama sebebi ise rahmin açılmaya başladığı ve bebeğin gelmek için yol açıldığı anlamına gelir. Rahim ağzı açıldığı zaman ilk gelen kana nişan gelmesi denir. Bebeğin doğum zamanından önce kanama gerçekleşir ise hemen doktora gidilmelidir. Bebek zamansız gelebilir veya farklı bir hastalık gözlenebilir. Bu sebep ile vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Eğer sancı veya kanama bulunmuyor fakat su geliyor ise bu da direk doğum başladığı anlamına gelir. Su gelmesi halinde vakit kaybetmeden en yakında ki hastaneye gitmek gerekir. Bazı erken doğum durumlarında ise de su gelebilir. Bazı anne adayları hastalıkları nedeni ile su gelmesini akıntı ile karıştırabilir. Akıntı koyu, yapışkan ve az miktarda gelen bir sıvıdır. Fakat su gelmesi ise çok fazla miktarda su gelir, bazen öyle ki bacaklardan aşağı dahi akacak kadar geldiği hissedilebilir.

Doğum başladığı üstte belirttiğimiz detaylar ve açıklamalar ile belirlenir. Bunlardan biri veya birkaçı oluyor ise hemen doktora başvurmak gerekir. Bebeği düşürme, sakat kalması, hatta ölmesine sebep olma gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekir. Hamilelik döneminde görülen hastalıklar ve sancılar ertelenmeden doktora gidilerek sorun öğrenilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir