Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür, Belirginleşir?

Anne Karnı Ne Zaman Belirginleşir ve Ortaya Çıkar?

Gebelik döneminde en çok sorulan sorular arasındadır. Gebelikte karın ne zaman büyür, ortaya çıkar, belirginleşir, şişer, kaçıncı ayda karnım belirginleşir, karnım küçük mü, karnım büyük mü gibi sorular bir anne adayı ile karşılaştınız ise kesinlikle duyduğunuz sorulardan biridir.

Gelmiş geçmiş zamanlarda anne adayları tarafından sık sorulan bu soruların cevabı oldukça basittir. Bebeğin gelişim süreci hakkında bilgi edinmek temel husustur. Ama bir çok kadın bilmiyor ki, karnın büyümesinin bebeğin gelişmesine hiçbir etkisi yoktur, bu nedenle bu tarz soruları sorabiliyor. Fakat bazen ise de güzelliğine zarar verip vermeyeceğini sorgulamak için bu ve buna benzer sorular ile karşı karşıya kalabiliriz. Aşırı kilo almak istemeyen anne adaylarından da bu tarz sorular duyabilirsiniz.

Hamilelerde Karın Büyümesi Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Bir anne adayının karnına bakarak hamile olduğuna karar vermek ortalama hamileliğinin 5. ayını bulabilmektedir. Bu da bebeğinizin 20 haftalık olduğu anlamına gelmektedir. Fakat anne adayının karnı elbise üzerinden daha net gözükmeyebilir. Bu nedenle karın çıplak durumda iken bebek 16 veya 17 haftalık ise gözükmektedir. Annenin göbeğinin çıkması bazı durumlar da kalıtsal, bazı durumlar da ise boy, kilo, zayıflık, şişmanlık, göbekli olmak gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse kısa boylu ve zayıf bir anne adayının göbeği daha çabuk belli olacaktır. Fakat şişman bir anne adayının göbeği şişmanlığından ötürü daha geç belli olacaktır. Hamile kadınların göbeklerini birbiri ile karşılaştırarak özellikle bebeklerinin durumlarını sadece görüntüye bakarak karşılaştırmaları aşırı yanlıştır. Bebek, anne karnında olması gerektiği büyüklüğe annenin vücut ölçülerine oranla gelişecek ve ona göre büyüyecektir. Bu koşullar altında bebeğinizin büyüklüğü ve küçüklüğü sınaması sadece doktor tarafından yapılabilir.

Karın Büyüklüğüne Bakarak Bebeğin Kilosu Anlaşılır mı?

Bebeğin kilosu, sağlığı, boyu ve buna benzer özellikleri karnın büyüklüğüne bakarak tahmin edilemez. Fakat bundan çok eski zamanlarda rahmin üst noktasından mezura ile ölçüm yaparak bebeğin kilosu bulunmaya en azından tahmin edilmeye çalışılırdı. Fakat ultrason çıkması ile birlikte doktorlar bu konu da size en doğru bilgiyi verecektir. Anne adayının karnı iri olması bebeğin büyük olacağına, karnı küçük olması ise de bebeğin küçük zayıf olacağı anlamına gelmez.

Karın Şişliği veya Yapısına Bakarak Cinsiyet Anlaşılır mı?

Geçmişten günümüze kadar süre gelen bir söylem vardır. Bu da karın şekli yuvarlak veya sivri ise buna göre bebeğin cinsiyeti tahmin edilir. Bu tahminler sadece bir Dede Korkut destanlarından biridir. Bu sebeple bunu tahmin etmek sadece bir tesadüftür, zaten tesadüf olmasa da bunun iki şıkkı vardır. Bu da demek oluyor ki ya kız olacak bebek ya da erkek, bunu düşünmek gerekirse bebeğin cinsiyetini tutturma ihtimali de yüzde ellidir.

Göbek Deliğinin Dışarı Çıkması (Şişmesi) Normal midir?

Hamilelik döneminde bebeğin büyümesinden dolayı rahim de otomatik olarak büyümektedir. Bu sebep ile anne karnında meydana gelen değişiklikler normaldir. Ama aşırı bir değişiklik görmeniz dahilinde bir doktora veya hamilelik boyunca sizi takip eden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir