İnatçı Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

İnatçı Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

Öncelikle çocuğun hayatında düzen çok önemlidir. Düzen, çocuğunuzun kendisini güven de hissetmesini sağlar. Siz ebeveynler bile ertesi gün uyandığınız da ne yapacağınızı bilmediğiniz zaman bocalamalar veya endişelenebiliyorsunuz. Haliyle kendimizi güvende hissetmek önemlidir. Çocuğun hayatında ise daha çok önemlidir. Çocuk uyuması, uyanması ve kahvaltı zamanını bilirse size bu konularda zorluk çıkarmayacaktır.

Anne ve babaların sert tavırları da çocuğun sizinle inatlaşmasına sebep olacaktır. onlara yapmaları gereken şeyleri birden emir vererek söylemek yerine daha önceden yapacağı şeyi söylerseniz daha olumlu yanıt alacaksınız. Her konuda olduğu gibi burada da anne ve babanın çocuğa karşı tutumu fazlasıyla önem kazanıyor.

Çocuğunuzun temel kişiliğinin oturmasında ilk 5 sene çok önemlidir. Ebeveynin sabrı sonucunda sorunsuz bir şekilde bu süreci atlaşmış olursunuz. Ortalama olarak 3 yaşında ki bir çocuğun sizinle inatlaşması çok normal olarak değerlendiriliyor. Çünkü anneler bu yaşlarda ki çocukları için kesin ve net davranışlar sergiliyor bunun sonucunda çocuk herhangi bir şeye zorlanmaktan nefret eder hale geliyor. Çocuğunuzda ki bu inatçılık huy haline gelecektir ve vazgeçirmeniz güçleşecektir. Çocuğunuzun bilinçaltında eğer ben bu şekilde davranmazsam benim istediğimi yapmazlar gibi bir düşünce oluşacak. Bu yüzden çocuk bu aşamaya geçmeden önlemlerinizi almalısınız.

Çocuğunuzun güvenini kaybetmesini önleyin ; Çocuk, ebeveynlerine kendisini ispatlamak isteyecektir. Yemeğini kendisi yiyebildiğini size kanıtlamak istediği zaman onu engellerseniz eğer çocuğunuz da güven kaybına sebep olursunuz. Uzmanlar 10 aylık bir bebeğin kendi yemeğini yiyebileceğini söylüyor bunu unutmayın. Muhtemelen çocuk ayakkabılarını kendisi giymek isteyecek, kıyafetlerini kendisi giymek isteyecek bırakın yapsınlar.

Çocuğu bir şeylere zorlayarak veya onu cezalandırarak bu sorunu ortadan kaldıramazsınız. Bu şekilde devam ettiğiniz de sürekli koşul sunmak zorunda kalacaksınız. Buna en iyi örnek onu ödüllendirmek olacaktır. Fakat şunu gözden kaçırmayın ki sizin ona yapmak istediğinizi o size bu koşullar yoluyla yaptırmaya başlamış olacaktır.

Çocuğa güven kazandırmak anne ve babaların elindedir. Merdivenleri tek başına çıkmak isteyen çocuğa engel olmak yerine yardımcı olun ve onu başarısından dolayı tebrik edin. Çocuk yapmak istediği herhangi bir şey için size inatlaşacaktır. İnatlaşmayı uzatan taraf siz olmayın. Siz onunla ters düştüğünüz takdir de sizden de aynı tepkiyi gördüğü için yaptığı davranıştan kaçınmayacak hatta daha çok ısrarcı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum küfür ediyor ne yapmalıyım ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir