Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kızamık hastalığının sebebi “Morbillivirus” adlı bir virüstür. Bu virüs ağır, burun ve boğaza yerleşir ve yerleştiği insanda ateş ve deride kırmızı döküntüler meydana getirir. Genellikle ilkbahar ve kış sonlarında kendini gösteren bu virüs daha çok 6 aydan büyük çocukları etkiler. Anneden geçen antikorlar bebeği 6 aya kadar korur. Bebeklerin ve çocukların yanı sıra daha önce kızamık geçirmemiş gençler veya yetişkinler de kızamık hastalığına yakalanabilir. Kızamık aşısı ile hastalığın yayılması önemli derecede azalsa da günümüzde kızamık hastalığı özellikle çocuklar için hala bir problemdir. Kızamık virüsü havada asılı kalabildiği için genel olarak solunum yolları ile bulaşır. Öksürme, hapşırma veya tükürük ile bulaşabilir. Kızamık virüsü kapıldıktan sonra 7. gününde bulaştırıcılık başlar, bu dönem kırmızı döküntülerinin 5. gününe kadar sürer.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamık virüsünün kuluçka dönemi yaklaşık 10 gündür. Kuluçka döneminde herhangi bir kızamık belirtisi görülmez fakat kuluçka döneminden sonra birkaç gün halsizlik, öksürük, ateş, burun akıntısı ve gözlerde kızarma-sulanma gibi belirtiler gözlemlenir. Bu belirtilerden birkaç gün sonra yanakların iç tarafında kırmızı-beyaz lekeler gözlemlenir, bu lekeler “koplik lekeler” olarak adlandırılır. Bu lekelerle kızamık teşhisi koyulur. Daha sonra yüksek ateş gözlemlenir ve döküntüler ortaya çıkmaya başlar. Döküntüler öncelikle yüzde ve boyunda çıkar daha sonra gövdeye, kollara ve bacaklara yayılır. Bu dönemde bademciklerde de şişme gözlemlenebilir. Döküntü çıktıktan 2-3 gün sonra ateş düşer. Döküntülerin 5 veya 6. Gününde itibaren durum genel olarak iyiye gider ve döküntüler solmaya başlar. Aynı şekilde; önce yüzde daha sonra vücudun diğer yerlerindeki döküntüler solmaya başlar. Solarken deride soyulmalar ve renk değişimleri gözlemlenebilir; ama dikkatle tedavi edildiğinde kalıcı değildir. Kızamık hastalığı geçiren bireyde kalıcı bağışıklık olur.

Kızamık Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık hastalığının en iyi tedavisi aşıdır. Fakat bu hastalığa kapılmadan önce yapılır, kızamık aşısı olan birey bağışıklık kazandığı için kızamığa yakalanmaz. Bu yüzden kızamık aşısı asla ihmal edilmemelidir. Çocuğunuzun aşısı yok ve kızamık kaptı o zaman kızamık nasıl tedavi edilmeli? Böyle durumlarda kızamığı kapan bireyin bağışıklığının güçlendirilmesi çok önemlidir. Çünkü bu hastalığın herhangi bir tedavisi veya ilacı yoktur. Ancak ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ile hafifletilebilir. Bunun için hastalığı kapan kişinin yemesine içmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Bol bol sıvı ve C vitamini tüketimi gerekir. Yattığı yer sık sık havalandırılmalıdır ve çok sıcakta bulunmamalıdır. Kızamık; orta kulak iltihabı, zatürre veya beyin iltihabına sebep olabileceği için tedavide çok dikkatli olunması gerekir.

Kızamık Aşısı

Kızamık aşısı mutlaka yaptırılmalıdır. Bu aşı iki dozdan oluşur; ilk doz bebeğin 12. Ayında yapılır, ikinci doz ise 4. Yaşında yapılır. Böylelikle bağışıklık sağlanır. Çocukken kızamık aşısı olmayan yetişkinler de kızamık aşısı yaptırabilir.

 

Yazar DENİZ YAŞAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir